Par LZA

Elmārs Blūms, LU Fizikas institūts

2-05-2008

Elmārs Blūms, LU Fizikas institūts

MAGNĒTISKO ŠĶIDRUMU SILTUMFIZIKA
(Lekcija nolasīta 2005.gada 24.novembrī Latvijas Zinātņu akadēmijā)

Lekcijas ilustrācijas

(Att. 1.) Magnētiskie šķidrumi, dažreiz saukti arī par ferrošķidrumiem, ir jauni inteliģenti materiāli ar unikālām fizikālām īpašībām un plašām praktiskās izmantošanas iespējām. (Att. 2.) Tie ir ultradispersu ferro- vai ferrimagnētisku materiālu koloidāli šķīdumi dažādās nesējvidēs. Atkarībā no pielietošanas apstākļiem, kā nesējšķidrumu izvēlas ogļūdeņražus, minerālās vai sintētiskās eļļas, poliēsterus, bet bioloģisku pielietojumu gadījumā arī ūdeni. Sarežģītākā problēma ferrošķidrumu radīšanā ir supermazu daļiņu sintēze un nanodispersiju stabilizēšana. Vienlaikus ar vispārzināmām koloidālās stabilitātes problēmām papildus jārisina specifiski uzdevumi, kas saistīti ar nanodaļiņu savstarpējo magnētisko mijiedarbību. Ferrokoloīdu ilgstošu stabilitāti var nodrošināt vienīgi tādā gadījumā, ja magnētisko daļiņu izmērs nepārsniedz 8 – 10 nm, un ja izmanto jaunākās stēriskās vai elektriskās stabilizācijas metodes. (Att. 3.) Nanokoloīdi ir superparamagnētiski šķidrumi, bez ārēja lauka tie, līdzīgi parastajiem mīkstiem magnētiskiem materiāliem, nav magnetizēti. Ievietojot ārējā laukā, ferrokoloīdi magnetizējas tāpat kā dabiskie paramagnētiskie šķidrumi vai gāzes. Starpība vienīgi tā, ka nanodaļiņu magnētiskie momenti ir tūkstošiem reižu lielāki kā paramagnētiskajām molekulām vai joniem. Tāpēc pat samērā vājos laukos var sasniegt koloīda piesātinājuma magnetizāciju, kas parastajos paramagnētiķos panākams vienīgi pie ļoti zemas temperatūras.

Pēdējā atjaunošana 2-07-2008
Lasīt tālāk...

Latvijas Zinātņu akadēmijas Pavasara pilnsapulcē vēlēs jaunu LZA prezidentu

11-03-2020

Ceturtdien, 2. aprīlī, plkst. 14.00 darbu sāks Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Pavasara pilnsapulce. Šogad, saskaņā ar LZA Statūtiem, akadēmijas locekļiem ir pienācis laiks lemt par jaunu akadēmijas vadību - prezidentu, Senātu u.c. Jāatzīmē, ka LZA amatpersonu pilnvaru laiks ir četri gadi, un to ievēlēšana katrā no amatiem pieļaujama ne vairāk kā divas reizes pēc kārtas. Atgādinām, ka pēdējās LZA amatpersonu vēlēšanas notika 2016. gadā, kad uz otru termiņu tika ievēlēts līdzšinējais LZA prezidents Ojārs Spārītis.

Pēdējā atjaunošana 15-01-2021
Lasīt tālāk...

2019. gada LZA Rudens pilnsapulce - Fotogalerija

22-11-2019

Foto - Jānis Brencis


LZA prezidents Ojārs Spārītis, akadēmiķis Bruno Andersons, akadēmiķe Baiba Rivža

Lasīt tālāk...

LZA Lielās medaļas laureāti - akadēmiķi Bruno Andersons un Linards Skuja

21-11-2019

Šodien, 21. novembri, LZA Lielo medaļu saņēma akadēmiķis Bruno Andersons, kam tā piešķirta par būtisku devumu koksnes zinātnes attīstībā un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta izaugsmes veicināšanā, kā arī akadēmiķis Linards Skuja -  par izciliem sasniegumiem optisko stiklu fizikas un fotonikas attīstībā.

Pēdējā atjaunošana 21-11-2019
Lasīt tālāk...
<< Pirmā < Iepriekšējais. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nākamais. > Pēdējā >>
Rezultāti 19 - 27 no 360
Powered by Elxis - Open Source CMS