ATKLĀTA LATVIJAS UNIVERSITĀTES AKADĒMISKĀ CENTRA ZINĀTŅU MĀJA

11-02-2019

28. janvārī, plkst. 14.00 Torņakalnā, Jelgavas ielā 3, tika iezīmēts jauns posms Latvijas Universitātes (LU) vēsturē - atklāta jaunuzceltā LU Akadēmiskā centra Zinātņu māja, kurā LU eksakto, medicīnas un dzīvības zinātņu studiju un pētniecības virzieni būs koncentrēti vienuviet un veicinās studiju un pētniecības nozaru sinerģiju. 

Zinātņu mājas būvniecība tika uzsākta 2017. gada vasarā, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, un noslēdzās 2018. gada decembrī. Ēka kļuvusi par mājvietu divām LU fakultātēm un sešiem zinātniski pētnieciskajiem institūtiem. Zinātņu mājā turpmāk atradīsies: Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte, Medicīnas fakultāte, Fizikas institūts, Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts, Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts, Atomfizikas un spektroskopijas institūts, Materiālu mehānikas institūts un Astronomijas institūts. 

Zinātņu mājas kopējā platība pārsniedz 20 tūkstošus kvadrātmetru. Tajā ir iespēja mācīties līdz pat 2000 studentu, kā arī izveidotas darba vietas 450 zinātniskajiem un akadēmiskajiem darbiniekiem.

Zinātņu mājas ēka veidota pēc viedās mājas darbības principiem ar augstu energoefektivitāti. Ēkas apkures, ventilācijas, dzesēšanas un apgaismojuma sistēmas ir automatizētas, un to darbību ir iespējams atsevišķi ieprogrammēt, tādejādi ietaupot resursus. Daļa no ēkas pamata pāļiem ir termopāļi, un tiem ir iespējams pievienot apsildes un dzesēšanas iekārtas zemes siltuma izmantošanai.

Ēkas kopējās izbūves un aprīkošanas izmaksas, t.sk., iekārtu un aprīkojuma iegāde zinātnes un studiju vajadzībām ir
36 milj. EUR. Inženiertīklu izbūve (ventilācija, apkure, ūdens, kanalizācija, dzesēšana, elektroapgāde, vājstrāvas u.c.) veidoja lielāko daļu jeb 33% no būvniecības kopējām izmaksām.

Zinātņu mājas projekta autors ir arhitektu birojs SIA "Sestais stils". Galvenais ēkas būvuzņēmējs ir PS "LNK Industries Group".

LU Akadēmiskais centrs ir lielākais Eiropas Stratēģisko investīciju fonda projekts Latvijā. Tas ir vienīgais projekts Baltijas valstīs, kurā fonda līdzekļi tiek ieguldīti universitātes attīstībā. Unikālā un vērienīgā projekta ietvaros jau darbojas Dabas māja, kuru atklāja 2015. gadā. Nupat ir pabeigta Zinātņu māja, savukārt nākamais LU Akadēmiskā centra attīstības solis būs Rakstu mājas celtniecība, kuru plānots pabeigt 2022. gadā.

Avots - LU mājaslapa

Powered by Elxis - Open Source CMS