Valsts un valdības amatpersonām nosūtīts LZA, Latvijas Rektoru padomes un Latvijas Universitāšu asociācijas kopīgais paziņojums par grozījumiem Augstskolu likumā

26-05-2020

Š.g. 26. maijā Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam, Latvijas Republikas Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, Latvijas Republikas Saeimas frakcijām un deputātiem, kā arī izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai un plašsaziņas līdzekļiem nosūtīts Latvijas Zinātņu akadēmijas, Latvijas Rektoru padomes un Latvijas Universitāšu asociācijas kopīgais paziņojums par grozījumiem Augstskolu likumā.

Paziņojumā argumentēts, ka Augstskolu likuma grozījumu to pašreizējā redakcijā pieņemšana var novest pie augstākās izglītības un zinātnes sistēmas degradācijas, kā arī uzsvērts, ka grozījumi Augstskolu likumā ir pretrunā ar fundamentālajiem Eiropas augstskolu pastāvēšanas un attīstības pamatiem - augstskolu autonomiju, augstākās izglītības kvalitāti un akadēmiskās vides demokrātiju, kā arī ir pretrunā ar Latvijas starptautiskajām saistībām Eiropas Savienības augstākās izglītības vienotajā telpā. "Grozījumi Augstskolu likumā atgriež Latvijas augstākās izglītības sistēmu padomju laikos," teikts Paziņojumā, kā arī secināts, ka iecere mainīt augstskolu pārvaldību ar šo grozījumu palīdzību nevar sasniegt mērķi. Paziņojumā izteikts aicinājums veikt augstākās izglītības un zinātnes reformu demokrātiskā veidā, "konsultējoties ar ekspertiem gan Latvijas, gan Eiropas līmenī, un pieņemt izsvērtus lēmumus, kas neradītu atkarību no konkrētā brīdī valdošā ministra vai politiskā strāvojuma un neradītu augstākās izglītības un zinātnes sistēmas degradācijas risku, bet gan nodrošinātu vispārēju, augsti kvalitatīvu akadēmisko izglītību un zinātnes attīstību".

Paziņojumu parakstījuši - Latvijas Zinātņu akadēmijas vārdā akadēmiķis Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Latvijas Rektoru padomes vārdā - LRP priekšsēdētāja profesore Rūta Muktupāvela, Latvijas Universitāšu asociācijas vārdā - LUA priekšsēdētājs profesors Aigars Pētersons.

Paziņojums (pdf.)

Powered by Elxis - Open Source CMS