Sākas pieteikšanās stipendijām “Sievietēm Zinātnē”

11-02-2010
zv/zv398-1.JPG
A.Edžiņas foto 

Līdz 16. martam dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā strādājošās pētnieces var iesniegt pieteikumus 2010. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu saņemšanai. Protokols par šā gada stipendiju parakstīts 25. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijā. 

Šogad tiks piešķirtas trīs stipendijas, katra 4000 latu apmērā: divām doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei, kā arī vienai zinātņu doktorei vecumā līdz 40.

Pieteikumus vērtēs Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) eksperti, bet par stipendijas piešķiršanu lems žūrijas komisija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā. Latvijas stipendijas “Sievietēm Zinātnē” Goda patronese ir bijusī Latvijas Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe–Freiberga.

Latvijā stipendija “Sievietēm Zinātnē” tiks piešķirta jau sesto gadu. Šī brīža ekonomiskajā situācijā tā uzskatāma par nozīmīgu finansiālu atbalstu un apliecinājumu tam, ka mūsu zinātnieču darbs tiek novērtēts.

Sadarbības protokolu parakstīja Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Juris Ekmanis, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (UNESCO LNK) prezidents, Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks un L`OREAL Baltic ģenerāldirektors Benuā Žilia (Benoit Julia) (skat. attēlā). LZA prezidents J. Ekmanis vērsa uzmanību uz apstākli, ka stipendija “Sievietēm Zinātnē” paredzēta, lai atbalstītu Latvijā strādājošās pētnieces, un tas pašreizējā situācijā ir īpaši nozīmīgi. Turpinot šo domu, B. Žilia šādi komentēja stipendijas aktualitāti: “Tik nopietnas krīzes situācijās, kāda pašlaik ir Latvijā, vienmēr pastāv risks zinātnei. Taču, samazinot finansējumu zinātnei šodien, mēs pakļaujam briesmām nākotni. Ieguldīt pētniecībā nozīmē būvēt nākotni. Tāpēc esam lepni, ka kopā ar mūsu partneriem no gada gadā varam turpināt šo projektu un atbalstīt Latvijas zinātnieces.” “Es ceru, ka šī ilggadīgā sadarbība ir iedrošinājums un apliecinājums jaunajām zinātniecēm, ka viņas Latvijai ir vajadzīgas un ka mēs augsti novērtējam viņu darbu un sasniegumus. Šī stipendija nav tikai balva un pateicība tām zinātniecēm, kas šogad to iegūs, bet gan visām Latvijas zinātniecēm un zinātnes sabiedrībai kopumā, “ parakstot protokolu, atzīmēja A. Vilks.

Stipendija izveidota L’ORÉAL Grupas un UNESCO starptautiskās programmas “Sievietēm Zinātnē” (For Women In Science) ietvaros. Šī programma paredz ik gadu zinātniecēm no visas pasaules piešķirt piecas starptautiskās prēmijas, 15 starptautiskās stipendijas, bet 40 valstīs, tostarp Latvijā, pētniecēm ir iespēja saņemt arī nacionālās stipendijas. Tās tiek augsti vērtētas pasaules zinātnieku sabiedrībā un kalpo par lielisku “vizītkarti” dalībai starptautiskos zinātniskos projektos. Programmas veidotāji pamatoti lepojas ar apstākli, ka pērn divas no 2008. gada L’ORÉAL–UNESCO starptautiskās prēmijas “Sievietēm zinātnē” laureātēm saņēma arī Nobela prēmiju: Elizabetei Blekbērnai (Elizabeth H. Blackburn) no ASV piešķirta 2009. gada Nobela prēmija medicīnā, bet Izraēlas zinātniecei Adai Jonatai (Ada E. Yonath) – ķīmijā.

Informācija par pieteikumu iesniegšanu saņemama
UNESCO LNK Sekretariātā Rīgā, Pils laukumā 4–206.
http://www.unesco.lv
Tālrunis: 67325109
Papildinformācija: Estere Braķe, tālrunis:
29 122 790,

Pēdējā atjaunošana 12-02-2010
Powered by Elxis - Open Source CMS