Jaunu zāļu izgudrotāji un pētnieki tiekas lielākajā akadēmiskajā konferencē Latvijā pēdējo 25 gadu laikā

28-08-2015

Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) organizē starptautisku zāļu izpētes  konferenci, kas no 27.augusta līdz 29. augustam notiek Rīgā. Pasākuma piedalās ap 300  zinātniekiem un industrijas pārstāvjiem no 25 valstīm. Šī ir lielākā jaunu zāļu izstrādei veltītā akadēmiskā konference, kas notiek Latvijā pēdējo 25 gadu laikā.

Konference sākās ar piemiņas plāksnes atklāšanu pie OSI ēkas Aizkraukles ielā 21 talantīgajam zinātnes organizatoram, institūta dibinātājam profesoram Solomonam Hilleram, kura 100. dzimšanas dienu atzīmējām šī gada 14. janvārī. Šogad aprit arī 50 gadu kopš OSI izdod žurnālu „Heterociklisko savienojumu ķīmija", kur publicējas šajā jomā strādājošie zinātnieki no daudzām pasaules valstīm, un pirmā konferences sesija bija veltīta žurnāla jubilejai. Konferences atklāšanas sesijā lekciju par S.Hilleru un OSI vēsturi veltīja akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Konferences zinātniskā tematika ir ļoti daudzpusīga, tā aptver mūsdienīgu zāļu izpētes procesu, sākot no jaunu vielu mērķtiecīgas sintēzes, medicīniskās ķīmijas līdz jauno savienojumu bioloģiskajiem un farmakoloģiskajiem pētījumiem un atklājumu praktiskai pielietošanai. Zinātnieki dalīsies pieredzē un jaunākajās atziņās par pretvēža, kardiovaskulāro, neiroloģisko un antibakteriālo zāļu darbības mehānismiem un jaunu zāļu vielu izstrādi. Tiks referēts arī par dabas vielu izmantošanu jaunu zāļu radīšanā, silīciju saturošām zāļu vielām, jauniem zāļu mērķiem šūnās, kā arī par reģeneratīvās medicīnas un epiģenētikas jautājumiem. Atsevišķā konferences sesijā notiks diskusija par zinātnieku un ražotāju sadarbību. Kopumā konferences darba programmā ir 69 lekcijas un 85 stenda referāti.

Šāda nozīmīga pasākuma īstenošana Latvijā ir iespējama pateicoties Eiropas Komisijas finansētajam 7. Ietvara programmas zinātnes un tehnoloģiju attīstībai projektam „InnovaBalt" (Baltijas reģiona jauns zāļu pētījumu centrs: Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētniecisko un inovācijas kapacitāšu veicināšana). Projektu konkursam bija iesniegti 292 pieteikumi no dažādām Eiropas Savienības valstīm, un OSI pieteikums bija 44 finansēto projektu vidū.

Starptautisku semināru un konferenču organizēšana ir tikai viena no „InnovaBalt" projekta aktivitātēm. „InnovaBalt" ietvaros tiek īstenota arī:

-          modernas pētījumu aparatūras iegāde;

-          pieredzējušu zinātnieku atgriešanās Latvijā;

-          pieredzes apmaiņa un sadarbība ar 50 Eiropas vadošajiem zinātniskajiem centriem jaunu zāļu vielu sintēzes un izpētes jomā;

-          kvalifikācijas celšana intelektuālo īpašuma tiesību aizsardzības jautājumos.

„InnovaBalt" projekta koordinators ir OSI zinātniskās padomes priekšsēdētājs, profesors Ivars Kalviņš, projekta vadītāja - OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Dr.pharm. Maija Dambrova.

Konferences darba kārtība lasāma šeit .

Plašāk projekta „InnovaBalt" mājaslapā .


LZA prezidenta O.Spārīša uzruna (angļu val.)


Fotogrāfijas (Latvijas Organiskās sintēzes institūts)

 

 

Pēdējā atjaunošana 1-09-2015
Powered by Elxis - Open Source CMS